Startuje velkolepá postní challenge!

od 17. 2.
Co to je?

Děkanátní pou(š)ť je postní aktivita, kdy budeš mít možnost vykonat pouť s různými předem zvolenými úmysly. Tím to ovšem zdaleka nekončí. Na daných místech tě čekají různé úkoly vztahující se k daným úmyslům. Tak pojď do toho s námi 🤩

Co ti to dá?

Navštívíš různá známá a možná i doposud nepoznaná místa v našem děkanátu. Místa můžeš navštívit sám nebo vzít partu kamarádů a zažít společné dobrodružství. V postní době získáš prostor pro rozjímání.   V neposlední řadě dostaneš motivaci vytáhnout paty z domu 😀 

Jak to funguje?

K dispozici budeš mít mapu, kde si budeš moct vybrat z deseti poutních míst (→mapa←). Na těchto místech budou připraveny stanoviště (zadání nalezneš v krabičce), které budeš moct využít. Na zveřejněných souřadnicích nalezneš krabičku, kde budeš mít:
► informace o daném úmyslu
► otázku k zamyšlení
► výzvu na dobu postní
► poutní deník
► korálek.

Plnění stanovišť je samozřejmě dobrovolné a vůbec nezáleží na pořadí. Bylo by však krásné, kdybychom se na daných místech spojili v modlitbě za dané úmysly. 

Nad otázkou se můžeš zamyslet třeba po cestě zpět, nebo o ní diskutovat se svou partou.

Do deníku zapiš počet kroků, které jsi na místo vykonal, klidně zanech i nějaký vzkaz 🙂 .

Korálek si z krabičky můžeš odnést domů a pokud navštívíš všechna místa, můžeš si z korálků poskládat desátek růžence, který ti bude posvěcen na další studentské mši. 

Pokud místo navštívíš, neboj se nám poslat z daného místa fotku. Můžeme tak sdílet společné zážitky. Nebo ji můžeš dát na sociální sítě (v tomto případě nás nezapomeň označit 😎) .

Kdybys měl jakékoliv dotazy, napiš nám na fb, ig nebo mailu: animatoruh@gmail.com


Proč poušť?

Mt 4, 1-11


Jdeme na to!

klikni na některý bod a otevře se ti app mapy cz (pokud ji máš naistalovanou)

seznam stanovišť
1. kaple sv. Rocha

za současnou pandemii


2. Klimentek

za papeže


3. křížová cesta Šarovy

vlastní úmysl


4. Barborka

za násilníky


5. kaple Modrá

za studenty


6. kaple Jalubí

za lidi trpící psychickými nemocemi


7. socha Panny Marie Hluk

za politiky a státníky


8. kaplička U studánky Popovice

za ochranu životního prostředí


9. hřbitov Babice

za zemřelé


10. kaple Vážany

za lékařský i nelékařský zdravotnický personál a všechny dobrovolníky


1. kaple sv. Rocha

Úmysl stanoviště: za ukončení pandemie
Souřadnice stanoviště : 49°4’27.790″N, 17°29’40.948″E

Připomíná zhoubnou morovou epidemii, která postihla obyvatele Uherského Hradiště v roce 1680. Dochovaná podoba kaple je klasicistní. Je důležitým kulturním prvkem krajiny a byla prohlášena kulturní památkou.


2. Klimentek

Úmysl stanoviště : za papeže
Souřadnice stanoviště : 49°5’8.893″N, 17°13’3.577″E

S velkou pravděpodobností právě zde dokončili věrozvěstové Cyril a Metoděj překlad Bible do staroslověnštiny. Je jedním z našich nejstarších poutních míst a s velkou určitostí lze tvrdit, že v budoucnu může přinést ještě mnohé informace o naší dávné historii.


3. křížová cesta Šarovy

Úmysl stanoviště : vlastní úmysl
Souřadnice stanoviště: 49°8’42.598″N, 17°36’9.440″E

Je dílem sochařky a výtvarnice Pavly Kačírkové. Siluety křížů jsou navrženy tak, že pojmou stojící postavu dospělého člověka. Pro člověka, stojícího vně, mají podobu přesně ohraničeného rámce, kterým lze pozorovat okolní krajinu měnící se v různých ročních obdobích. Zároveň také člověka vyzývají, aby do nich vstoupil, rozpřáhl ruce a pod jejich ochranou se na chvíli oprostil od starostí každodenního života. Plní tak v krajině funkci výtvarnou i duchovní.


4. Barborka

Úmysl stanoviště: za násilníky
Souřadnice stanoviště: 49°6’31.726″N, 17°19’7.139″E

Raně barokní kaple sv. Barbory poblíž hradu Buchlov sloužila jako rodinná hrobka rodu Berchtoldů. Také jsou zde, za hlavním vstupem pod podlahou, pohřbení mniši řádu sv. Františka.Dodnes se u kaple odbývají dvě poutní bohoslužby, a to na svátky Nejsvětější Trojice a Nanebevzetí Panny Marie.


5. kaple Modrá

Úmysl stanoviště: za studenty
Souřadnice stanoviště: 49°6’43.176″N, 17°24’13.544″E


6. kaple Jalubí

Úmysl stanoviště: za lidi trpící psychickými poruchami
Souřadnice stanoviště: 49°6’51.235″N, 17°25’5.909″E

Vrcholně barokní kaplička při staré cestě na Velehrad na návrší nad obcí byla postavena podle pramenů v roce 1737. Zděná kaplička na přibližně čtvercovém půdorysu je obklopena vzrostlými stromy.


7. socha Panny Marie Hluk

Úmysl stanoviště: za politiky a státníky
Souřadnice stanoviště: 48°59’1.993″N, 17°30’36.346″E

Původní socha byla pořízena nákladem Rolnické záložny v roce 1894, po několika dopravních nehodách byla poškozena natolik, že ji už nebylo možno opravit. V roce 1998 byla nahrazena sochou novou, z původní zůstal pouze kamenný podstavec.Socha se nachází na okraji vinice Husí hora ve výšce 283 metrů nad mořem. Na východním okraji leží Přírodní památka Pod Husí horou (představuje významný geologický odkryv hluckých vrstev), vyhlášena byla v roce 2002.


8. kaplička U studánky Popovice

Úmysl stanoviště: za ochranu životního prostředí
Souřadnice stanoviště: 49°3’10.766″N, 17°31’1.889″E

Byla postavena v 1. polovině 20. století vedle studánky. Pramen studánky začal podle pověsti vytékat v místě, kde děvečka pobývající v Popovicích našla svůj ztracený růženec. Vznikla tak studánka, jejíž voda měla léčivé účinky, a takto byla místními obyvateli s důvěrou využívána. V roce 1970 byla obcí provedena obnova kapličky. Přes sklo a mříže můžeme vidět sochu P. Marie Růžencové.


9. hřbitov Babice

Úmysl stanoviště: za zemřelé
Souřadnice stanoviště: 49°7’40.969″N, 17°28’20.345″E

V roce 1926 byl vybudován nový hřbitov, který slouží pro občany Babic i Kudlovic. Spolu se hřbitovem byl v roce 1926 postaven spolkem sv. Cyrila a Metoděje i kříž, který stojí uprostřed původního hřbitova. 7. 2. 1957 byl původně farní hřbitov převeden na MNV Babice. V roce 1986 byl kříž opraven.


10. kaple Vážany

Úmysl stanoviště: za lékařský i nelékařský zdravotnický personál a všechny dobrovolníky
Souřadnice stanoviště: 49°2’23.901″N, 17°18’29.991″E

Pamětní kaple v lokalitě Loučka u Vážan byla postavena v roce 1945 k uctění památky místních občanů, padlých v obou světových válkách. Jména obětí byla vytesána do černých desek, visících po obou stranách vchodu.Do interiéru kaple byla na bílý oltář umístěna soška Panny Marie s Jezulátkem a u jejich nohou se nacházejí dva andělíčci.Stavba stojí u jabloňového sadu.